fbpx

עריכה גרפית

לאחר שלבים ראשוניים, כמו הראיונות  ואז ההקלדותעריכה ספרותית ולאחר שאסרוק תמונות ומסמכים (תמיד אצלכם בבית, שכן איני מוציא דבר מ"בית הלקוח", כך שדבר לא יכול ללכת לאיבוד), אנו משלבים תמונות במקומות המתאימים בטקסט, ואתם אמורים להוסיף תיאור לכל תמונה ומסמך. יש שמשפחות סרקו בעצמם תמונות ומסמכים, או שצילמו במצלמה אלקטרונית (לא כפי שנהגו פעם, במצלמת פילם) או בטלפון חכם. במקרים אלו אני אמור לקבל מהמשפחה תמונות אותן ירצו לשלב בספר – ישירות למייל שלי (אשמח להסביר לכם איך שולחים הרבה תמונות ומסמכים "כבדים" (התופסים נפח רב) באינטרנט. יש המוסיפים מעט מאוד תמונות (יש שלמשפחה אין כמעט צילומים, או בשל סיבות אחרות), ויש שהוסיפו עשרות תמונות, שרובן הופיעו במקומות הרלוונטים, אך יש שהוסיפו גם תמונות במעין אלבום בסוף הספר, כך שבספרים אחדים שערכנו יש למעלה ממאה תמונות ומסמכים.

לאחר תיקונים שנערוך ולאחר אישורכם, הספר יעבור למעצב גרפי מקצועי, העובד עם תוכנות גרפיות שונות כגון אינדיזיין ופוטושופ.

חשוב להבין נקודה זו: בעוד אנחנו עובדים עם מעבד תמלילים "רגיל", גרפיקאי מקצועי עובד בתוכנה אחרת, שעיקר יתרונה בעריכת עמודים הכוללים טקסט עם גרפיקה. בדרך כלל יעצב הגרפיקאי תחילה את הרעיונות העיצוביים של הספר: איך יראה ראש פרק, באיזה אותיות הוא יעצב את הטקסט (יש פונט שנקרא "דוד" או "מרים", ויש רבים אחרים, יש גדלים שונים לאותיות ואפשר גם לצבוע את הטקסט בצבע שונה משחור – סטנדרטי). לאחר מכן ידביק את הטקסט, ויוסיף תמונות ומסמכים (לרוב גם יוסיף כותרת לכל תמונה: מי מופיע בתמונה, היכן ומתי צולמה ועוד), ויעצב עמוד אחר עמוד.

זאת הסיבה שאנו עוברים לגרפיקה רק לאחר אישור סופי של הטקסט:  נניח שאישרתם את "כתב היד" (הטקסט של כל הספר), וחלטתם להוסיף תמונה בתחילת פרק מסוים. אלא שאז אתם משנים את דעתכם, ומחליטים להוסיף קטע כתוב. דבר זה עלול לגרום לשינויים במבנה פרק ולעיתים עבודה נוספת של שעות רבות. אנו רוצים למנוע מראש אפשרות זו, ולכן רק לאחר שתאשרו את הטקסט, נעבור לגרפיקה.

לאחר שהגרפיקאי יקבל מאיתנו את כל הטקסט ואת התמונות שנבחרו לעטר את ספרכם, המעצב הגרפי יכין סקיצות שונות ובהן דוגמאות של צורת האותיות, גודל האותיות, איך תיראה כותרת של פרק, איך ייראו המסגרות לתמונות, היכן תמוקם כל תמונה ועוד. סקיצות אלו יגיעו אליכם, ובסיוע של מוטי תוכלו לבחור מה נראה לכם כמתאים ביותר. בהמשך הוא יציע לכם מספר עיצובים של כריכה – עם או בלי תמונה, תמונת רקע או צבע רקע וכדומה. אתם תבחרו את העיצוב הנראה בעיניכם.

לאחר בחירותיכם, הגרפיקאי יעצב את הספר כולו, פרק אחר פרק, ואתם תקבלו את הספר, ובמידת הצורך תעירו הערות ואנו נתקן ונגיש לכם… עד שתקבלו תוצר מושלם.

בעת הצורך, המעצב ישפץ את התמונות ואף יוסיף תמונות מתוך מאגרים קיימים. יש לקחת בחשבון שיש שוֹנוּת בעלויות שיפוץ תמונות, תלוי בכמות התמונות ובעומק השיפוץ הדרוש, או – האם נוסיף תמונות שמותרות להעתקה ושימוש, או שנרכוש זכויות לשימוש בתמונה נדירה. יש שנוסיף איור (או קריקטורה…), הכל לפי הצעות שנגיש לכם לפני ביצוע.

כמו כן, יש שהגרפיקאי  יבנה עבורכם "עץ משפחה" (דברו איתנו בקשר לעלויות לכך).

רק לאחר שתאשרו את כל העיצוב, הספר נשלח לבית הדפוס, וכן יוכל לעלות כקובץ דיגיטלי לאתר שלי (ראו "דוגמאות לספרים"), או לאתר אינטרנטי אחר כרצונכם. בכל מקרה, אם תרצו, תקבלו את הספר מוכן לדפוס (קובץ PDF), כולל כריכה, להדפסה עצמית בכל עת שתרצו בעתיד.

כאמור, מוטי והצוות ילוו אתכם בכל התהליך ויעניק מניסיונו רב השנים, בסבלנות ובהקפדה על הפרטים.

דילוג לתוכן